Co se píše o našich nožích

Nové útočné nože pro aktivní zálohy AČR              

Petr Moudrý

V posledních letech, převážně speciální jednotky našich ozbrojených složek, zavedly do svého specifického používání malé série útočných nožů zahraniční, případně tuzemské provenience.Většinou se odlišují od  české vzorové armádní klasiky. Snad jedinou nabídkou na řešení modernizace bodáku pro samopal vzor 58 byl projekt firmy Servis Centrum Praha s označením M 2002 určený pro AČR. Odborníkům a široké veřejnosti jej firma představila na brněnském veletrhu IDET 2003.

Současnou novinkou je ale řada chladných zbraní vytvořená pro příslušníky 121. roty aktivních záloh. Dvě varianty nožů navazují na konstrukci československého útočného nože vzor 75 (NU-75), který byl určen pro výcvik a bojové nasazení průzkumných, výsadkových a leteckých jednotek armády. Jeho zdokumentovaný vývoj probíhal od roku 1973, technické podmínky byly schváleny spisem TP-VD-648-76 s datem 15. prosince 1976 . Výrobcem se stala firma MIKOV, Mikulášovický  kovoprůmysl n. p., Mikulášovice, známá především bohatou produkcí loveckých a zavíracích nožů pro civilní trh . Firma je zpočátku vyráběla pouze pro potřeby armády, bez firemního označení na výrobku. Téměř až na konci dvacátého století začala nabízet své nože, avšak částečně ve změněné podobě, také na civilním trhu. Útočný nůž vzor 75 se postupem doby také stal vyhledávaným artiklem pro sběratele chladných zbraní. Mnohdy se vedly, či vedou „odborně zasvěcené„ debaty o lámavosti jeho čepelí, nicméně mu nelze upřít, že je posledním a nejúspěšnějším nožem pro naše ozbrojené složky .

Nyní již k současným novinkám. První varianta, nazvaná PERUN má jednostranně ostřenou čepel o délce 157 mm se zvýrazněným hřbetním vrubováním a na ostří před rikasem se zuby pro snazší přeřezávání textilních šňůr. Navulkanizovaná  pryžová zdrsněná rukojeť nemá klasický otvor pro příslušenství (pilník , pilka), ale její hlavici tvoří ocelová kulička. Tím se také stává údernou zbraní , kterou lze s úspěchem použít například pro rozbíjení skleněných výplní. Mimo to má ještě v hlavici příčný otvor pro zajišťovací zápěstní šňůru. Nůž se nosí v černé pochvě z hlazené usně s průvlekem na opasek.

Druhá varianta nože, nazvaná DÉMON má také prodlouženou čepel, avšak bez zubů. Z původního modelu jí zůstala „ pracovní želízka „ (pilník a pilka). Vše se opět  nosí  v pochvě z černé hlazené usně. Oba nože vyrábí firma MIKOV a podobně jako klasický vzor nemají na svém povrchu žádné firemní značení.

Bodák, podle zadavatele pojmenovaný BON ( bojový nůž ) je vyráběn podobně jako původní bodák pro samopal vzor 58 z odlitku, drážka pro uchycení na zbraň je vyfrézovaná a stiskátko má obdobnou konstrukci. Čepel v délce 162 mm s vrubovaným hřbetem jako útočné nože má ostří odvrácené směrem od hlavně. Na odlitku řapu jílce je navulkanizovaná pryž se zdrsněným povrchem. Bodák se nosí v textilní pochvě, která barevně i materiálem koresponduje s výstrojním vybavením současné Armády České  republiky. Je uzpůsobena pro nošení na opasek, včetně přídavných poutek. Přední malou kapsičku s chlopní může voják využít například pro svůj osobní nůž, nářaďový nůž, případně pistolový zásobník .

Vzhledem k tomu, že je těleso pochvy dlouhé je v její spodní části praktická průvlečná šňůra pro připevnění k noze. Druhou, rozměrově stejnou služební variantou bojového nože budou vybaveni pouze členové jednotky dobrovolných záloh. Liší se nápisem na čepeli, který zní: NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM NI BUDOUCÍM. Heslo je doplněno znakem roty a z druhé strany vlastnickým číslem majitele. Vlastník na ni zároveň obdrží písemný certifikát a oboje zůstává v jeho držení i když odejde od jednotky. Mimo zmiňovanou služební řadu bude vyrobena tzv. řada pěti darovacích kusů, také s nápisem včetně znaku roty s označením H-001 až H-005 (H - HONORIS) a to v dřevěných kazetách. První již byl darován. Obrábění odlitků a povrchové úpravy také provádí firma MIKOV. Textilní pochvy vyrábí firma SPM Liberec, která je známá výrobou doplňků pro AČR .

Článek o těchto kvalitně provedených zbraních je pouze informativní, určený především sběratelům a příznivcům chladných zbraní . Doufejme, že jej budeme moci upřesnit o další informace, zejména technologického charakteru.

 

ZjE4NWE2N